Petycja: Razem przesuniemny termin wyborów prezydenckich
Szanowni Czytelnicy,
sytuacja w naszym kraju staje się z dnia na dzień coraz poważniejsza. W poniedziałek, 23 marca, Ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie potwierdzonych przypadków zachorowań na chorobę COVID-19. Coraz częściej słyszymy także o ofiarach śmiertelnych...
Nasz rząd wprowadził kolejne obostrzenia, które mają obowiązywać do 11 kwietnia.
Premier przewiduje niezwykle optymistyczny scenariusz – po Wielkanocy mamy wrócić do normalnego życia, do pracy, do szkół, egzaminy i wybory prezydenckie mają odbyć się w terminie.
Jednak w obliczu tego, co dzieje się na świecie, mamy prawo powątpiewać w tak optymistyczne założenia.
Specjaliści ze spółki ExMetrix prognozują, że liczba osób zarażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy... Szacują także, że najszybszy przyrost osób zakażonych nastąpi pomiędzy 28 marca a 8 kwietnia. Wyraźne zahamowanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa powinno nastąpić dopiero w okolicach 15 kwietnia [1]
Dlaczego rząd podchodzi do choroby COVID-19 w tak optymistyczny sposób? Dlaczego data wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja nie została jeszcze przesunięta?
W obliczu szalejącego wirusa spełnienie obywatelskiego obowiązku i oddanie głosu w wyborach nie powinno stanowić priorytetu dla nikogo z nas.
Każdy obywatel tego kraju boi się o swoje zdrowie i życie. Boi się o zdrowie i życie swoich najbliższych...
Hasło „zostań w domu” powinno także obowiązywać w kwestii wyborów prezydenckich. Lepiej dmuchać na zimne niż mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań.
W czasie, kiedy zamknęliśmy szkoły, granice i miejsca publiczne, kiedy drzwi do świątyń zostały przymknięte, powinniśmy zaprotestować w kwestii przeprowadzenia wyborów prezydenckich we wcześniej ustalonym terminie.
Stare powiedzenie mówi, że co się odwlecze to nie uciecze. Dlatego właśnie apelujemy do rządu o ustalenie nowej daty wyborów.
Dlaczego?
Wybory w maju stanowiłyby ogromne zagrożenie. Zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Narażałyby obywateli naszego kraju na zachorowania na dużą skalę. Duże skupisko ludzi zgromadzonych w jednej przestrzeni może spowodować kolejną falę nowych przypadków koronawirusa, nawet jeśli do maja uda nam się opanować sytuację w kraju.
A co z osobami zasiadającymi w komisji? Ile osób będzie chętnych żeby jednego dnia zetknąć się z setkami wyborców?
Wybory, w których ludzie boją się głosować NIE SĄ wolnymi wyborami. Ilu z nas zostanie w domach z powodu obowiązkowej kwarantanny? Ilu z nas nie pójdzie do urny ze względu na strach przed zarażeniem?
Kandydaci nie mają równych szans prowadzenia kampanii wyborczych. Obywatele nie mają szans na dokładne zapoznanie się z programami wyborczymi, na usłyszenie debat odbywających się pomiędzy kandydatami. Obywatele pozbawieni są szansy na podjęcie odpowiedniej, według własnych poglądów, decyzji.
Możemy śmiało powiedzieć, że w Polsce mamy już stan nadzwyczajny. Pomimo tego, że nie został on oficjalnie ogłoszony...
Konieczność przełożenia wyborów wynika z konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej!
Konstytucja zakazuje przeprowadzania wyborów i referendów podczas trwania stanu nadzwyczajnego. A stan klęski żywiołowej odpowiada temu, z czym aktualnie przyszło nam się zmierzyć.
Dlatego właśnie apelujemy do Ciebie, szanowny wyborco. Podpisz tę petycję. Daj do zrozumienia dla rządzących, że boisz się wziąć udział w wyborach.
Powinniśmy wykazać się ogromną odpowiedzialnością w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Powinniśmy mieć na uwadze, że wybory, które mają się odbyć powinny zostać przeprowadzone w zgodzie z konstytucją i przede wszystkim, że powinny być to stuprocentowo WOLNE WYBORY.
Przełożenie ich w czasie do jesieni zapewni większą frekwencję przy urnach, pozwoli Polakom oddać głos bez obawy o własne zdrowie, pozwoli kandydatom na odpowiednie przeprowadzenie kampanii wyborczej.
Podpisz proszę tę petycję.
Przekaż ją dalej, powinna dotrzeć do jak największej liczby obywateli!
Mamy głos, nawet wtedy, gdy jesteśmy zamknięci w swoich domach...
Z poważaniem,
użytkownicy serwisu crpo.org.pl
[1] https://www.pb.pl/prognoza-dla-polski-9-tys-zakazen-a-zahamowanie-od-ok-15-kwietnia-986097